Παγκόσμια Ημέρας Ενημέρωσης για τον αυτισμό – 3ο ΔΣ Αλεξάνδρειας

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ενημέρωσης για τον αυτισμό, το τμήμα Ε2 με τις δασκάλες τους Παπαγεωργίου Ιωάννα και Πουλιοπούλου Ολυμπία, επισκέφτηκε το ΚΔΗΦ  ΑμεΑ «Τα παιδιά της άνοιξης». Εκεί, ο υπεύθυνος του τμήματος αυτισμού Μπιτζιόπουλος Γιάννης ενημέρωσε τους μαθητές για τα χαρακτηριστικά του φάσματος του αυτισμού αλλά και για τον τρόπο προσέγγισης ενός αυτιστικού ατόμου. Οι μαθητές παρακολούθησαν μέρος του μαθήματος του τμήματος αυτισμού προκειμένου να κατανοήσουν σε πρακτικό επίπεδο όλα αυτά για τα οποία ενημερώθηκαν. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε βιωματική δράση σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του ΚΔΗΦ, όπου οι μαθητές εκτέθηκαν σε οπτικά, απτικά κι ακουστικά ερεθίσματα, ώστε να αντιληφθούν την καθημερινότητα ενός αυτιστικού ατόμου. Τέλος, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να συναναστραφούν με τους ωφελούμενους του ΚΔΗΦ, να τους γνωρίσουν και να συζητήσουν μαζί τους.

Comments are closed.