Παγκόσμια μέρα ειρήνης

Το σχολείο μας κάνει αφιέρωμα στην ειρήνη με αφορμή την παγκόσμια μέρα ειρήνης.

Στις μέρες μας, συνειδητοποιήσαμε όλοι μας, πόσο εύθραυστη είναι η ΕΙΡΗΝΗ μα και πόσο εύκολα όταν ξεσπά πόλεμος, επηρεάζονται όχι μόνο οι άνθρωποι των χωρών που εμπλέκονται σ’ αυτόν, μα και πάρα πολλοί λαοί.

Τα παιδιά του Τμήματος Ένταξης , οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά Α’,Β’,Γ’ τάξεων στα πλαίσια των αφιερωμάτων που αφορούν στις Παγκόσμιες Μέρες, διοργάνωσαν και παρουσίασαν την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου, μια υπέροχη εκδήλωση – αφιέρωμα στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΙΡΗΝΗ. Δημιουργήθηκαν σχετικές αφίσες με τον εικαστικό στου Σχολείου μας κ. Αθανάσιο Λιακόπουλο που τις παρουσίασαν στην εκδήλωσή τους και στη συνέχεια τις τοποθέτησαν στους εσωτερικούς χώρους του Σχολείου.

Τα παιδιά των τάξεων Δ’,Ε’,ΣΤ’ με τον εικαστικό, έκαναν «Τα περιστέρια της Ειρήνης» και δούλεψαν πάνω στο αντιπολεμικό έργο «ΕΙΡΗΝΗ» του Αριστοφάνη. Επίσης διαβάστηκαν «Το νερό και το χώμα» της Σ.Βερβερη και «Το μικρό κορίτσι» του Ν.Χικμέτ. Παρακολούθησαν στο YouTube, την ταινία μικρού μήκους «Ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι» .

Τέλος τα παιδιά των 2 τμημάτων της Ε’ τάξης κάνανε το «Παζλ της Ειρήνης»

Comments are closed.