Πρόγραμμα δημιουργικής γραφής

Στα πλαίσια του προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων, κατά το σχολικό έτος 2022-2023, ο δάσκαλος του Σχολείου μας, Παπαδόπουλος Νικόλαος, με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών Ράπτη Ασπασίας και Αθανασιάδου Μαρίας, πραγματοποίησαν πρόγραμμα δημιουργικής γραφής με ομάδα παιδιών του Ολοήμερου.

Τα παιδιά μέσω του προγράμματος κινητοποίησαν τη φαντασία τους και τη δημιουργικότητά τους, ανέπτυξαν την κριτική τους σκέψη, βελτίωσαν την επικοινωνιακή τους δεξιότητα, απέκτησαν κουλτούρα συνεργατικότητας και λήψης ατομικών και ομαδικών αποφάσεων στο πλαίσιο της ομάδας, βίωσαν την προσωπική ευχαρίστηση μέσω της ατομικής δημιουργίας και βρήκαν διεξόδους στις ανησυχίες και τους προβληματισμούς τους. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορα λογοτεχνικά είδη, να βελτιώσουν την προφορική και γραπτή τους έκφραση, να ισχυροποιήσουν την οικολογική τους συνείδηση και να αναπτύξουν την ενσυναίσθησή  τους, εμπλεκόμενα συναισθηματικά και υποδυόμενα ρόλους.

Comments are closed.