Εκπαιδευτική ενημέρωση ΚΑΡΠΑ / ΠΝΙΓΜΟΝΗΣ

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο “Αγάπη” Βασιλικής Κόμνου και ιδιαίτερα τις εκπαιδεύτριες κ.Τσώνη Ελένη και Χατζάκη Στέρη που πραγματοποίησαν εκπαιδευτική ενημέρωση στο χώρο του σχολείου μας την Τεταρτη 4/10/23. Για περισσότερες από 3 ώρες  άνοιξε διάπλατα η αγκαλιά της μικρής Βασιλικής και έδωσε σε όλους μας  ελπίδες, πολύτιμη γνώση και δύναμη!. Τα παιδιά του σχολείου μας  έμαθαν  πόσο πολύτιμη είναι η ζωή,  πόσο χρειάζεται να την προσέχουμε όλοι, πώς  να προστατεύουν τον εαυτό τους  μα και πως στα χέρια τους είναι πολλές φορές η δυνατότητα να σώσουνε τους συγγενείς και  τους συνανθρώπους τους γιατί «η ενσυναίσθηση και οι ευθύνη πρέπει να μαθαίνονται από πολύ νωρίς στα σχολεία» όπως μας θύμισε πολλές φορές η εκπαιδευτικός και πρόεδρος αυτού του Συλλόγου κυρία Ελένη Τσώνη.

Ο Σύλλογος έχει φιλανθρωπικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα (δεν είναι ΜΚΟ).

Στόχος του είναι η Ενημέρωση, η Ευαισθητοποίηση και η Εκπαίδευση των πολιτών κάθε ηλικίας στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), στη χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (AED) μετά από καρδιακή ανακοπή, όπως και η ΔΩΡΕΑ απινιδωτών σε σχολικές μονάδες και αθλητικούς συλλόγους.

Δημιουργήθηκε στη μνήμη της Βασιλικής Κόμνου, μαθήτριας και αθλήτριας του ποδοσφαίρου η οποία κατέρρευσε στο γήπεδο κατά την διάρκεια ενός ποδοσφαιρικού αγώνα και μετά από 3 χρόνια περίπου μεγάλης ταλαιπωρίας, σε ηλικία μόλις 15 ετών, ταξίδεψε για την γειτονιά των αγγέλων. Κανείς μας δεν πιστεύει ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί στην οικογένειά μας, σε  εμάς, σε αγαπημένους, σε φίλους, σε γνωστούς ή ακόμα και σε κάποιον άγνωστο, μπροστά μας!

Δυστυχώς όμως οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους.

Κάθε χρόνο περίπου 350.000 Ευρωπαίοι θα υποστούν έξω-νοσοκομειακή καρδιακή ανακοπή. Αυτές οι ανακοπές μπορούν να συμβούν οπουδήποτε… στο δρόμο, στη δουλειά, στην άθληση, κατά τη διάρκεια άλλης έντονης δραστηριότητας ή μετά από αυτή.

Η πλειονότητα αυτών των ανακοπών, συμβαίνει στο σπίτι…όπου  ένας στους δέκα ίσως να επιβιώσει.

Ο Σύλλογος ΑΓΑΠΗ Βασιλικής Κόμνου  για δεύτερη χρονιά προσφέρει (με ειδική ΑΔΕΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ από το Υπουργείο Παιδείας) ΔΩΡΕΑΝ ενημέρωση στην  ΚΑΡΠΑ στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μετά από πρόσκληση ,από τους έμπειρους πιστοποιημένους εκπαιδευτές της ομάδας τους.

Ήδη την προηγούμενη σχολική  χρονιά έχει επιμορφώσει σε πάνω από 105 σχολεία όλων των βαθμίδων  περίπου 11.500 μαθητές και μαθήτριες .

Επίσης μέσα σε έναν μόνο χρόνο έχει δωρίσει 11 ΑΠΙΝΙΔΩΤΕΣ σε σχολεία και συλλόγους αλλά έχει πραγματοποιήσει και μεγάλη ΔΩΡΕΑ στις παιδιατρικές κλινικές του Ιπποκράτειου νοσοκομείου Θεσσαλονίκης προσφέροντας κοινωνικό έργο στην Ελληνική κοινωνία.

Τέλος για όσους ενδιαφέρονται είτε να παρακολουθήσουν για πρώτη φορά είτε να ανανεώσουν την πιστοποίηση τους στην ΚΑΡΠΑ, πραγματοποιεί και πιστοποιημένα σεμινάρια από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης (ERC) κάτι που μπορεί να γίνει και στο Σχολείο μας στο άμεσο μέλλον.

Γιατί  η  «ΑΓΑΠΗ» προσφέρει ΕΛΠΙΔΑ για ΖΩΗ…

Comments are closed.