Ιστορικό

Μάι 2022

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο πολεμικό μουσείο Γιαννιτσών και στο αρχαιολογικό μουσείο Πέλλας.

Δράση ομαλής μετάβασης της ΣΤ΄ τάξης στο 1o Γυμνάσιο

Την Τετάρτη 4 Μαΐου 2022 τα δύο τμήματα της Στ του σχολείου μας επισκέφθηκαν το 1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης. Εκεί ενημερώθηκαν από τη διευθύντρια κ.Καραστογιαννίδου και τους δύο υποδιευθυντές κ.Μουσκεφτάρα και κ.Καρκαμάνη για τον τρόπο λειτουργίας του γυμνασίου, τους κανονισμούς και τις δραστηριότητες. Στη συνέχεια ο κ.Μουσκεφτάρας τους ξενάγησε στους χώρους του σχολείου. Ευχαριστούμε τη διευθύντρια και τον σύλλογο διδασκόντων για τη φιλοξενία.

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση από το 3ο Δημ.Σχ.Αλεξάνδρειας

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Μια μικρή ανασκόπηση της φετινής χρονιάς πριν από τις Άγιες μέρες του Πάσχα.
Ευχαριστούμε τα παιδιά που συμμετείχαν ενεργά και τίμησαν την Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία! Συνέχεια

Πασχαλινές Δημιουργίες από τα παιδιά του 3ου Δημοτικού Σχολείου

Πασχαλινές Δημιουργίες από τα παιδιά του 3ου Δημοτικού Σχολείου. Καλή Ανάσταση σε όλους !

Συμμετοχή τμήματος σε διαδικτυακή εκδήλωση

Την Τετάρτη, 13/4/2022,οι μαθητές του Γ1 τμήματος, μαζί με την δασκάλα τους Ράπτη Ασπασία, συμμετείχαν στην διαδικτυακή εκδήλωση για την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου 2022,που οργάνωσε το ελληνικό και κυπριακό κέντρο ασφαλούς διαδικτύου.
Στην εκδήλωση, στην οποία συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο, υπεύθυνοι του κέντρου, μέσα από παραμύθια, ενημέρωσαν τα παιδιά για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και μέσα από δραστηριότητες που προτάθηκαν, ενισχύθηκαν οι γνώσεις τους για το ευαίσθητο αυτό θέμα.

Συνέχεια

Συμμετοχή του 3ου Δημ. Σχολίου Αλεξάνδρειας σε πρόγραμμα υγείας

Την Παρασκευή 08/04/2022 πραγματοποιήθηκε από τις μαίες του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας ομιλία στην Δ΄, Ε΄ και Στ΄τάξη. Στις δύο μικρές τάξεις το θέμα ήταν «Αλλαγές σώματος-Ατομική υγιεινή» και στην έκτη «Μεγαλώνω κι αλλάζω –τι μου συμβαίνει».

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Αρίδα Χριστίνα και την κ.Παπαγεωργίου Αναστασία για την παρουσίαση του προγράμματος. Συνέχεια

Δημιουργικός διαγωνισμός κατασκευής αφίσας

Οι μαθητές της Δ΄Τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους Παπαγεωργίου Ιωάννα και Αθανασιάδου Μαρία πήραν μέρος στον δημιουργικό διαγωνισμό κατασκευής αφίσας του προγράμματος Αστέρι της Ευχής. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους!! Συνέχεια

Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχολικό έτος 2022-23

Εισαγωγή μαθητών στα Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχολικό έτος 2022-23 Συνέχεια

Εγγραφές μαθητών στην Α΄τάξη

«Εγγραφές μαθητών στην Α΄τάξη των δημοτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2022-2023»

Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία, (μόνο Α΄τάξη), για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 01 έως και 20 Μαρτίου 2022.

Στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας μπορείτε να προσέρχεστε για τις εγγραφές την ανωτέρω ημερομηνία, καθημερινά από 12:35  έως 13:15.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (Το βγάζει το Σχολείο.)

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Ενοικιαστήριο, λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή κινητού ή ΔΕΥΑΑΛ κλπ)

( στο λογαριασμό θα πρέπει να αναγράφεται το όνομα του ενός γονέα )

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.   (Το Πιστοποιητικό φοίτησης Νηπιαγωγείου θα παραληφθεί αργότερα από το Νηπιαγωγείο.)

Στο ακόλουθο αρχείο μπορείτε να δείτε  τα όρια των οδών που περικλείουν το Σχολείο μας, και αποτελούν το κριτήριο για την εγγραφή των μαθητών τηα Α΄τάξης , για το σχολικό έτος 2022-2023

Όρια Σχολείου